Agroenergetika, odnosno spoj proizvodnje agrokultura i zelene energije iz sunčeve svetlosti na istoj poljoprivrednoj površini, predstavlja tehnološku inovaciju kojom se podiže efikasnost proizvodnje energije. Istovremeno se povećava produktivnost poljoprivredne proizvodnje, omogućava zaštita poljoprivrednog zemljišta i kultura i vrši ušteda vode potrebne za navodnjavanje. Proizvodnja energije na ovaj način smanjuje i emisiju ugljenika što je dodatni pozitivan uticaj na životnu sredinu.
I to nije sve. Sinergijom održive poljoprivrede i proizvodnje energije iz obnovljivih izvora će se generisati dodatne vrednosti u oba sektora, tako da u obzir treba uzeti i ekonomski faktor uvođenja novih tehnologija.
U svetlu novih klimatskih promena, rast temperatura na našoj planeti i smena sve učestalijih toplotnih udara, suše i mraza ugrožava prinose mnogih poljoprivrednih kultura, zbog čega bi ova tehnološka inovacija mogla da pruži rešenje proizvođačima da sačuvaju prinose i unaprede kvalitet svojih poljoprivrednih proizvoda.
Solarni paneli omogućavaju da biljke ispod njih preko dana dobijaju dovoljno sunčeve svetlosti, ali su istovremeno zaštićene od prekomernog zračenja i toplotnog udara, zadržava se veća i stabilnija vlažnost zemljišta, a noću je temperatura viša čime se ostvaruje zaštita od mrazeva. Ovako generisana mikroklima je bolja nego ispod zaštitnih mreža i folija, kao i zaštita od udara vetrova. Agroenergetika se brzo razvija i od nje se mnogo očekuje. Održiva proizvodnja hrane i zelena proizvodnja energije su poslednjih godina u fokusu, a njihova sinergija daje nadu da će se ovim sistemima unaprediti poljoprivredna proizvodnja uz pozitivan uticaj na životnu sredinu.